Kittel Sprints to Victory in Paris-Nice Stage 2

marcel-kittel-paris-nice-stage-2

No proper sprint train managed to control the pelaton due to strong headwind and it was Alessandro Petacchi of Lampre who started a very long sprint with more than 500 meters to go but it was Argos Shimano’s german sprinter Marcel Kittel‘s last 200 meters late sprint that shaped the podium. Elia Viviani from Cannondale finished second while Leigh Howard of Orica-Greenedge finished third.

Stage 1 winner Nacer Bouhanni, slipped on a turn and crashed out of the stage and is forced to abandon. Kevin Seeldraeyers couldn’t start today’s stage due to the incident he was involved in yesterday. And besides Bouhanni, Jacob Rathe and Alexandre Pichot abandoned the race as well.

Viviani is now leading not only GC but also youg rider and the points classifications. Borut Bozic of Astana will wear the green jersey whereas Wilco Kilderman from Blanco will wear the white jersey.

Results:

1. Marcel Kittel (Ger) Team Argos-Shimano 5:42:18
2. Elia Viviani (Ita) Cannondale
3. Leigh Howard (Aus) Orica GreenEdge

4. Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team
5. Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
6. Gianni Meersman (Bel) Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team
7. Romain Feillu (Fra) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
8. Jens Debusschere (Bel) Lotto Belisol
9. Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team
10. Tony Gallopin (Fra) RadioShack Leopard
11. Grégory Rast (Swi) RadioShack Leopard
12. Alessandro Petacchi (Ita) Lampre-Merida
13. Sébastien Turgot (Fra) Team Europcar
14. Geoffrey Soupe (Fra) FDJ
15. Kris Boeckmans (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
16. Sylvain Chavanel (Fra) Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team
17. Yauheni Hutarovich (Blr) AG2R La Mondiale
18. Ion Izagirre Insausti (Spa) Euskaltel-Euskadi
19. Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
20. Andrew Talansky (USA) Garmin Sharp
21. Matti Breschel (Den) Team Saxo-Tinkoff
22. Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
23. Arnold Jeannesson (Fra) FDJ
24. Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida
25. Nicolas Roche (Irl) Team Saxo-Tinkoff
26. Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team
27. Richie Porte (Aus) Sky Procycling
28. Dominik Nerz (Ger) BMC Racing Team
29. Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team
30. Maxime Monfort (Bel) RadioShack Leopard
31. Andreas Klöden (Ger) RadioShack Leopard
32. David Lopez Garcia (Spa) Sky Procycling
33. Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi
34. Mark Renshaw (Aus) Team Blanco
35. Robert Gesink (Ned) Team Blanco
36. Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol
37. Kevin De Weert (Bel) Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team
38. Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
39. Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha
40. Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
41. Steven Kruijswijk (Ned) Team Blanco
42. Peter Velits (Svk) Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team
43. Björn Leukemans (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
44. Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
45. Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling
46. Thomas Lövkvist (Swe) IAM Cycling
47. Julien El Fares (Fra) Sojasun
48. Fumiyuki Beppu (Jpn) Orica GreenEdge
49. Xabier Zandio Echaide (Spa) Sky Procycling
50. Jerome Coppel (Fra) Cofidis, Solutions Credits
51. Wilco Kelderman (Ned) Team Blanco
52. Daniele Ratto (Ita) Cannondale
53. Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
54. Michele Scarponi (Ita) Lampre-Merida
55. Xavier Florencio Cabre (Spa) Team Katusha
56. Julien Simon (Fra) Sojasun
57. Stijn Vandenbergh (Bel) Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team
58. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
59. Romain Zingle (Bel) Cofidis, Solutions Credits
60. Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale
61. Yannick Talabardon (Fra) Sojasun
62. Davide Malacarne (Ita) Team Europcar
63. Mikel Nieve Iturralde (Spa) Euskaltel-Euskadi
64. Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling
65. Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits
66. Alex Howes (USA) Garmin Sharp
67. Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
68. Christophe Le Mevel (Fra) Cofidis, Solutions Credits
69. Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale
70. Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol
71. Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team
72. Warren Barguil (Fra) Team Argos-Shimano
73. Nicki Sörensen (Den) Team Saxo-Tinkoff
74. Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team
75. Denis Menchov (Rus) Team Katusha
76. Jonathan Hivert (Fra) Sojasun
77. Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale
78. Gaetan Bille (Bel) Lotto Belisol
79. Jack Bauer (NZl) Garmin Sharp
80. Alexis Vuillermoz (Fra) Sojasun
81. Robert Kiserlovski (Cro) RadioShack Leopard
82. Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team
83. Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
84. Jérôme Pineau (Fra) Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team
85. Evaldas Siskevicius (Ltu) Sojasun
86. Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha
87. Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar
88. Simon Spilak (Slo) Team Katusha
89. Francis De Greef (Bel) Lotto Belisol
90. Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
91. Alberto Losada Alguacil (Spa) Team Katusha
92. Ivan Basso (Ita) Cannondale
93. Romain Lemarchand (Fra) Cofidis, Solutions Credits
94. Kanstantsin Siutsou (Blr) Sky Procycling
95. José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Movistar Team
96. Marco Bandiera (Ita) IAM Cycling
97. Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team
98. Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team
99. Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
100. Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Euskaltel-Euskadi
101. Sébastien Hinault (Fra) IAM Cycling
102. Edward King (USA) Cannondale
103. Vincent Jerome (Fra) Team Europcar
104. Romain Sicard (Fra) Euskaltel-Euskadi
105. Laurent Didier (Lux) RadioShack Leopard
106. Markel Irizar Aranburu (Spa) RadioShack Leopard
107. Rein Taaramae (Est) Cofidis, Solutions Credits
108. Bertjan Lindeman (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
109. Vasil Kiryienka (Blr) Sky Procycling
110. Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
111. Egor Silin (Rus) Astana Pro Team
112. Egoitz Garcia Echeguibel (Spa) Cofidis, Solutions Credits
113. Stef Clement (Ned) Team Blanco
114. Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida
115. Gustav Larsson (Swe) IAM Cycling
116. Jonathan Tiernan-Locke (GBr) Sky Procycling
117. Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale
118. Frederik Veuchelen (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
119. Ian Boswell (USA) Sky Procycling
120. Mattia Cattaneo (Ita) Lampre-Merida
121. Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team
122. Kristijan Durasek (Cro) Lampre-Merida
123. Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team
124. Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol
125. Yury Trofimov (Rus) Team Katusha
126. Danny Pate (USA) Sky Procycling
127. Evgeny Petrov (Rus) Team Saxo-Tinkoff
128. Johann Tschopp (Swi) IAM Cycling
129. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
130. Mads Christensen (Den) Team Saxo-Tinkoff
131. Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
132. Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale
133. Mikel Astarloza Chaurreau (Spa) Euskaltel-Euskadi
134. Maarten Tjallingii (Ned) Team Blanco
135. Dirk Bellemakers (Ned) Lotto Belisol
136. Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge
137. Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credits
138. Anders Lund (Den) Team Saxo-Tinkoff
139. Andrea Palini (Ita) Lampre-Merida
140. Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team
141. Johan Vansummeren (Bel) Garmin Sharp
142. Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
143. Damien Gaudin (Fra) Team Europcar
144. Rémi Pauriol (Fra) Sojasun
145. Alexandre Geniez (Fra) FDJ
146. David Tanner (Aus) Team Blanco
147. Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge
148. Andreas Klier (Ger) Garmin Sharp
149. Elia Favilli (Ita) Lampre-Merida
150. Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge
151. Yoann Offredo (Fra) FDJ
152. Roy Curvers (Ned) Team Argos-Shimano 39″
153. Tom Veelers (Ned) Team Argos-Shimano
154. Gorka Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel-Euskadi
155. Angelo Tulik (Fra) Team Europcar
156. Mauro Da Dalto (Ita) Cannondale
157. Jerome Cousin (Fra) Team Europcar
158. Jérémy Roy (Fra) FDJ
159. William Bonnet (Fra) FDJ 46″
160. Fabian Wegmann (Ger) Garmin Sharp
161. Lucas Sebastian Haedo (Arg) Cannondale
162. Jens Voigt (Ger) RadioShack Leopard 50″
163. Frederik Willems (Bel) Lotto Belisol
164. Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge 51″ 
165. Baden Cooke (Aus) Orica GreenEdge 53″ 
166. Bert De Backer (Bel) Team Argos-Shimano 59″ 
167. Tom Stamsnijder (Ned) Team Argos-Shimano
168. Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge 1′ 01″ 
169. Tom Boonen (Bel) Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team
170. Rory Sutherland (Aus) Team Saxo-Tinkoff
171. Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
172. David Millar (GBr) Garmin Sharp
173. Michael Morkov (Den) Team Saxo-Tinkoff
174. Cyril Lemoine (Fra) Sojasun
175. Thierry Hupond (Fra) Team Argos-Shimano 2′ 09″ 
176. Yann Huguet (Fra) Team Argos-Shimano
177. Rick Flens (Ned) Team Blanco 8′ 02″ 
DNF Nacer Bouhanni (Fra) FDJ
DNF Jacob Rathe (USA) Garmin Sharp
DNF Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar
DNS Kevin Seeldraeyers (Bel) Astana Pro Team